Rośnie sprzedaż nieruchomości PREMIUM w Polsce. W pierwszym kwartale 2018 roku o 25%

Rynek nieruchomości notuje coraz większe wzrosty. Deweloperzy budują na potęgę, a Polacy kupują coraz więcej mieszkań. W segmencie premium, czyli w przypadku nieruchomości w cenie przekraczającej średnio 20 tys. zł/m kw. wzrosty są największe.

 

 

W pierwszym kwartale 2018 roku sprzedano w Warszawie 47 apartamentów premium. To o blisko jedną czwartą więcej, niż w analogicznym okresie roku 2017. W całym, ubiegłym roku sprzedano w Warszawie 190 ekskluzywnych apartamentów, natomiast rok wcześniej nabywców znalazło 116 lokali tego typu. To oznacza, że wzrost pod względem liczby sprzedanych apartamentów wyniósł 64%. W segmencie popularnym zanotowano natomiast wzrost na poziomie 15%. Z najnowszych danych Tacit Investment, lidera na warszawskim rynku nieruchomości premium wynika, że rośnie także średnia powierzchnia kupowanych apartamentów premium.

 

 Rynek ekskluzywnych nieruchomości ma przed sobą bardzo dobre perspektywy. Rozwija się czterokrotnie szybciej od segmentu popularnego. Ostatni rok, to wzrost liczby sprzedanych apartamentów o 64%, podczas gdy w segmencie popularnym obserwujemy wzrost na poziomie 15%. Niezależnie od tego, czy nabywca apartamentu chce w nim mieszkać, czy też myśli o inwestowaniu i tak dobrze lokuje swój kapitał  mówi Karolina Kaim, prezes Tacit Investment.

 

 

Najnowszy raport Tacit Investment przygotowany na podstawie danych redNet pokazuje, że nabywcy nieruchomości premium decydują się na zakup coraz większych lokali. W 2015 roku ekskluzywny apartament miał średnio 91,5 metra powierzchni, w 2016 już ponad 100 metrów, zaś średnia wielkość apartamentów kupowanych w ubiegłym roku wyniosła blisko 106 metrów. Apartamenty położone w najlepszych, prestiżowych lokalizacjach w Warszawie powoli się kończą. Z danych redNet wynika, że w 4 kwartale ubiegłego roku w ofercie było dostępnych 191 lokali, natomiast na koniec 1 kwartału 2018 liczba ta wyniosła 173. Oznacza to, że nowe inwestycje apartamentowe, które zostaną udostępnione w nadchodzących miesiącach, są zlokalizowane nieco dalej od centrum, niż dotychczasowe. Zwykle jednak w ich najbliższym sąsiedztwie można znaleźć parki, lasy, czy inne atrakcyjne obszary, które pozwalają potraktować lokalizację jako wyjątkową, spełniającą wymogi inwestycji premium.

Nie da się też ukryć, że ekskluzywne apartamenty cały czas zyskują na wartości. W Warszawie obserwujemy wzrosty od 6 do nawet 31%. W Cosmopolitan wybrane apartamenty w ciągu 3 ostatnich lat zyskały na wartości 24%. To nie koniec dobrych wiadomości dla zainteresowanych bezpiecznym lokowaniem swojego kapitału. Według ekspertów należy spodziewać się dalszych wzrostów sprzedaży oraz cen, bo rynek warszawski wciąż jest niedoszacowany, w porównaniu do innych, europejskich metropolii.

Biorąc pod uwagę historyczne wzrosty cen, jak również sytuację społeczno-ekonomiczną kraju, eksperci EY prognozują, że w kolejnych latach w Warszawie będziemy obserwować dalszy wzrost liczby transakcji w segmencie premium przy jednoczesnym wzroście cen. Poziom cen 40-50 tysięcy PLN za metr kwadratowy pod koniec następnej dekady może nie należeć do rzadkości, lecz stanie się regułą w przypadku najbardziej prestiżowych i unikatowych projektów mieszkaniowych.

0
2120

Potwierdź wysłanie formularza

Kliknięcie przycisku „POTWIERDŹ” oznacza zgodę na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w celu realizacji zapytania.

Dane zostały wysłane pomyślnie. Dziękujemy.

Uprzejmie prosimy o zapoznanie się z Klauzulą Informacyjną dotyczącą przetwarzania Pani/Pana danych osobowych.

Administratorem danych w rozumieniu obowiązujących przepisów o ochronie danych jest HIGH LEVEL ADVISORY SP. Z O.O. z siedzibą w Warszawie pod adresem: ul. Twarda 4 lokal U3, 00-105 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy KRS pod numerem 0000851767, numer telefonu +48 530 663 664. W sprawach związanych z przetwarzaniem danych należy kontaktować się na adres poczty elektronicznej: [email protected]