1,3 mld zł – to wartość rynku nieruchomości premium w Polsce

O 9 procent urósł w 2018 roku rynek nieruchomości premium w Polsce. Jego wartość to obecnie 1,3 mld złotych – takie są wnioski z Raportu „High Level Book” przygotowanego przez High Level Sales & Marketing. W raporcie po raz pierwszy zbadano segment najbardziej luksusowych nieruchomości w 7 największych miastach: Warszawie, Krakowie, Trójmieście, Wrocławiu, Poznaniu, Katowicach i Łodzi. Liczba apartamentów premium sprzedanych w ubiegłym roku na tych rynkach przekroczyła 700 sztuk. To wzrost o 19% wobec roku 2017. Najwięcej tego typu lokali sprzedano w Warszawie – 182. Na mapie miejscowości oferujących nieruchomości klasy premium po raz pierwszy znalazła się Bydgoszcz.

 

 

Segment nieruchomości premium co roku notuje stabilne, kilkuprocentowe wzrosty. Największym rynkiem niezmiennie jest Warszawa, która charakteryzuje się najwyższymi cenami i poziomem sprzedaży. To właśnie w stolicy padł w 2018 roku transakcyjny rekord na rynku nieruchomości luksusowych w Polsce. Za apartament położony w ekskluzywnej rezydencji Park Lane przy Łazienkach Królewskich nabywca zapłacił blisko 14,5 mln zł. W stolicy zanotowano także najwyższą średnią cenę metra kwadratowego w segmencie premium, która w 2018 roku sięgnęła 31,8 tys. zł. Jak wynika z raportu „High Level Book”, wartość warszawskiego rynku nieruchomości premium wyniosła w ubiegłym roku 694 mln zł, co oznacza wzrost o 8% wobec 2017 roku. W Warszawie sprzedano 182 apartamenty premium, co stanowi jedną czwartą całej sprzedaży ekskluzywnych lokali w analizowanych miastach.

 

– Nieruchomości premium sprzedają się bardzo dobrze, potwierdzając nasze wcześniejsze prognozy. Perspektywy dla tego segmentu w Polsce są optymistyczne. Naszym zdaniem rynek urośnie w tym roku o kolejne 8-10 procent. Oferta ekskluzywnych produktów jest coraz szersza i uważamy, że ten trend się utrzyma. Osoby zainteresowane zakupem ekskluzywnych nieruchomości, z każdym rokiem będą miały coraz większy wybór, również na rynkach lokalnych. Poza Warszawą, także w innych miastach, stale przybywa wartych zainteresowania projektów, dla najbardziej wymagających klientów

mówi Karolina Kaim, twórczyni marki High Level Sales & Marketing by Tacit Group

 

Chcesz poznać więcej szczegółów o rynku nieruchomości premium?

Pobierz raport High Level Book

 

Z raportu „High Level Book” wynika, że próg wejścia, czyli minimalna średnia cena za metr kwadratowy jaką trzeba zapłacić, aby stać się właścicielem nieruchomości premium na danym rynku, jest w Polsce bardzo zróżnicowana. I tak w Warszawie próg wejścia to blisko 25 tys. zł i jest on najwyższy w kraju. Dalej jest Trójmiasto z wartością 17,5 tys. zł, Wrocław – 14,5 tys. zł, Kraków – 13,8 tys. zł i Poznań – 11 tys. zł. Najniższy próg wejścia odnotowano w Łodzi – 6,6 tys. zł. Wartość progu wejścia najbardziej w ciągu roku urosła w Warszawie – o 29%. W pozostałych miastach także obserwujemy wzrost wskaźnika progu wejścia: o 7% w Krakowie, o 6% w Katowicach, o 4% w Poznaniu oraz o 1% w Łodzi i Trójmieście.

 

Rekordowe transakcje

Raport przygotowany przez ekspertów HLSM prezentuje także najwyższe, rekordowe transakcje na rynku nieruchomości w ubiegłym roku. Poza wspomnianą Warszawą i ceną 14,5 mln zł w rezydencji Park Lane, na podium znalazły się jeszcze blisko 200-metrowy lokal w Gdyni za 5,9 mln zł i ponad 350-metrowy apartament w Poznaniu za 3,9 mln zł. Na kolejnych pozycjach są: Gdańsk z transakcją 3,1 mln zł, Sopot – 2,9 mln zł, Kraków i Wrocław, z transakcjami po 1,6 mln zł, Katowice – 1 mln zł, Łódź – 975 tys. zł oraz Bydgoszcz – 844 tys. zł.

 

 

Najwyższa średnia cena za metr kwadratowy nieruchomości luksusowych utrzymuje się w Warszawie i wynosi 31,8 tys. zł. Dalej jest Trójmiasto ze średnią 20 tys. zł za m kw. (wzrost o 6% wobec 2017). Na kolejnej pozycji znalazł się Wrocław ze średnią ceną 16,2 tys. zł za m kw. (wzrost o 2% wobec 2017). Kolejne w zestawieniu są Kraków – 14,9 tys. zł za m kw. (wzrost o 1%) oraz Poznań – 12 tys. zł za m kw. (wzrost o 1%).

 

Wartość rynku w 7 miastach

Wartość rynku nieruchomości premium w 7 analizowanych miastach wyniosła w 2018 roku 1,345 mld zł. W Warszawie urósł on do poziomu 694 mln zł, w Krakowie 225 mln zł a w Trójmieście 154 mln zł. Kolejne miejsca zajęły Katowice – 87 mln zł, Wrocław – 77 mln zł, Poznań – 55 mln zł i Łódź – 52 mln zł.

 

Po raz pierwszy na mapie nieruchomości premium w Polsce znalazła się Bydgoszcz. Deweloperzy operujący w tym mieście poszerzają swoją ofertę o apartamenty i rezydencje, które tworzą lokalny rynek premium. Średnie ceny za metr kwadratowy nieruchomości premium kształtują się w przedziale od blisko 7 do 13 tys. zł. Kształtująca się podaż luksusowych nieruchomości w Bydgoszczy jest odpowiedzią na rosnący popyt wśród mieszkańców oraz inwestorów. W najdroższej oferowanej inwestycji – w rewitalizowanej w centrum miasta kamienicy – ceny za metr przekraczają 13 tys. zł.

Cechy nieruchomości premium

Nieruchomość premium to przede wszystkim wyjątkowa lokalizacja a konkretnie unikalny i imponujący widok, który ta lokalizacja gwarantuje. Najpiękniejsze parki, najważniejsze miejskie place, wschody i zachody słońca widziane z okien apartamentu, mają największy wpływ na jego cenę. Istotna jest także wielkość i jakoś przestrzeni, unikalność projektu i materiałów wykończeniowych a także dodatkowe usługi dla mieszkańców. Według uniwersalnej definicji, na najbardziej rozwiniętym, warszawskim rynku, segment nieruchomości luksusowych stanowi 1% spośród wszystkich dostępnych inwestycji. W pozostałych, przedstawionych w raporcie miastach, gdzie podaż lokali mieszkaniowych jest zdecydowanie mniejsza, na potrzeby badania analizowano 3% inwestycji, aby liczba transakcji była reprezentatywna.

 

Berezyńska 46, Warszawa

 

Marka High Level Sales & Marketing definiuje rynek nieruchomości premium w Polsce dla najbardziej wymagających klientów, oferując wybór jedynych w swojej klasie, starannie wyselekcjonowanych domów i apartamentów. Zespół HLSM tworzy grupa doświadczonych ekspertów o unikalnym doświadczeniu zbudowanym przy projektach Cosmopolitan Twarda 4 oraz Park Lane w Warszawie. Kompetencje obejmują tworzenie indywidualnych strategii pozycjonowania projektów, marketingu i sprzedaży. HLSM wyznacza i kreuje nowe trendy w prezentacji projektów ekskluzywnych. Marka należy do Grupy Tacit Investment.

Dane analizowane w raporcie HLSM pochodzą z bazy RedNet Property Group, rejestrów miejskich oraz własnych. Analizowano ceny ofertowe brutto na rynku pierwotnym oraz w przypadku top transakcji, także transakcyjne na rynkach pierwotnym i wtórnym. W raporcie porównano dane z lat 2018 i 2017.

Pobierz RAPORT

Raport wyślemy na podany adres. Dziękujemy za zainteresowanie.


0
2120

Potwierdź wysłanie formularza

Kliknięcie przycisku „POTWIERDŹ” oznacza zgodę na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w celu realizacji zapytania.

Dane zostały wysłane pomyślnie. Dziękujemy.

Uprzejmie prosimy o zapoznanie się z Klauzulą Informacyjną dotyczącą przetwarzania Pani/Pana danych osobowych.

Administratorem danych w rozumieniu obowiązujących przepisów o ochronie danych jest HIGH LEVEL ADVISORY SP. Z O.O. z siedzibą w Warszawie pod adresem: ul. Twarda 4 lokal U3, 00-105 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy KRS pod numerem 0000851767, numer telefonu +48 530 663 664. W sprawach związanych z przetwarzaniem danych należy kontaktować się na adres poczty elektronicznej: [email protected]