HLSM w pierwszym numerze „Yachting Life”

W premierowym wydaniu magazynu Karolina Kaim komentuje trendy na rynku nieruchomości premium.

 

 

„Yachting Life” to nowość na rynku wydawniczym – kolejny ciekawy projekt Przemysława Tarnackiego – lidera załogi żeglarskiej Tarnacki Yacht Racing, która w barwach Ocean Challenge Yacht Club regularnie startuje w najbardziej prestiżowych morskich regatach na świecie, takich jak Rolex Giraglia Race, Heineken St. Maarten Regatta, Les Voiles de St. Barth czy Les Voiles de St. Tropez.

Na łamach pierwszego numeru magazynu można przeczytać komentarz Karoliny Kaim, prezes zarządu Tacit Investment i twórczyni High Level Sales & Marketing dotyczący sytuacji na rynku nieruchomości premium.

Warszawa: Śródmieście, Mokotów, Saska Kępa

Wysoki wzrost gospodarczy, rosnące siła nabywcza społeczeństwa i konsumpcja sprawiły, że w ostatnich latach rynek nieruchomości w Polsce przeżywa boom. Dotyczy to zarówno mieszkań z segmentu popularnego, jak i nieruchomości luksusowych.

Najwięcej lokali w segmencie premium sprzedaje się w Warszawie, co nie jest zaskoczeniem, bowiem to właśnie stołeczny rynek należy do najbardziej rozwiniętych i ukształtowanych w kraju. Deweloperzy realizują tu i planują kolejne inwestycje w odpowiedzi na coraz większy popyt na ekskluzywne apartamenty. Najbardziej prestiżowe nieruchomości znajdziemy w Śródmieściu, na Mokotowie oraz Saskiej Kępie. To właśnie w stolicy notujemy rekordowe transakcje, jak ubiegłoroczna sprzedaż apartamentu w rezydencji Park Lane za blisko 14,5 mln złotych. Jednak przepiękne domy, zrewitalizowane kamienice i niezwykłe apartamenty w najlepszych lokalizacjach, znajdziemy także w Trójmieście, Wrocławiu czy Krakowie.

Coraz więcej transakcji

W ramach High Level Sales & Marketing regularnie monitorujemy rynek nieruchomości luksusowych i analizujemy trendy. Korzystamy z uniwersalnej definicji nieruchomości premium, którą stworzyliśmy na bazie doświadczeń przy sprzedaży warszawskiego apartamentowca Cosmopolitan. Dla Warszawy przyjęliśmy, że segment apartamentów ekskluzywnych to 1% najdroższych spośród wszystkich nieruchomości mieszkaniowych dostępnych na rynku. Tego typu transakcji, gdy apartamenty sprzedawane są w cenie przekraczającej 20 tysięcy złotych za metr kwadratowy, notujemy obecnie w stolicy około 200 rocznie – dwukrotnie więcej niż w 2017 roku i trzykrotnie niż w 2016 roku. Wśród nich nie brakuje takich, gdzie ceny sięgają 40 tysięcy złotych za metr kwadratowy, choć w skali miasta jest ich zaledwie kilkanaście. Na rynkach poza Warszawą, szczególnie tam, gdzie podaż lokali mieszkaniowych jest zdecydowanie mniejsza, przyjęliśmy, że rynek premium to 3% najdroższych spośród wszystkich dostępnych inwestycji. Dzięki temu liczba transakcji jest reprezentatywna także dla miast poza stolicą.

Perspektywa 10% wzrostu

Z przygotowanego przez ekspertów HLSM raportu High Level Book wynika, że wartość rynku nieruchomości ekskluzywnych w 7 największych polskich miastach wzrosła w 2018 roku o 9% – do ponad 1,3 miliarda złotych. W pierwszym kwartale 2019 roku sprzedaż apartamentów w Warszawie zwiększyła się w ujęciu rocznym o 20%, a oferta lokali luksusowych – o jedną trzecią. Na podstawie analizy zebranych danych prognozujemy, że w tym roku segment nieruchomości luksusowych urośnie o 8 do 10%.

Nieruchomość premium to oczywiście wyjątkowa lokalizacja a przede wszystkim unikalny i imponujący widok, który to miejsce gwarantuje. Najpiękniejsze parki, najważniejsze miejskie place, wschody i zachody słońca widziane z okien apartamentu, mają największy wpływ na jego cenę. Istotna jest także wielkość i jakość przestrzeni, unikalność projektu i materiałów wykończeniowych, a także dodatkowe usługi dla mieszkańców, takie jak concierge. Wraz z zakupem nieruchomości premium, klienci kupują także prestiż i adres, który jest potwierdzeniem przynależności do elitarnego klubu

0
2120

Potwierdź wysłanie formularza

Kliknięcie przycisku „POTWIERDŹ” oznacza zgodę na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w celu realizacji zapytania.

Dane zostały wysłane pomyślnie. Dziękujemy.

Uprzejmie prosimy o zapoznanie się z Klauzulą Informacyjną dotyczącą przetwarzania Pani/Pana danych osobowych.

Administratorem danych w rozumieniu obowiązujących przepisów o ochronie danych jest HIGH LEVEL ADVISORY SP. Z O.O. z siedzibą w Warszawie pod adresem: ul. Twarda 4 lokal U3, 00-105 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy KRS pod numerem 0000851767, numer telefonu +48 530 663 664. W sprawach związanych z przetwarzaniem danych należy kontaktować się na adres poczty elektronicznej: [email protected]

Treść tylko dla subskrybentów newslettera, prosimy o zaznaczenie zgody.