100 lat Bauhausu

  • Od 6 kwietnia do 31 grudnia  Muzeum Bauhausu w Weimarze
  • Od 8 września do 31 grudnia  Muzeum Bauhausu w Dessau

 

 

Szkoła formy w rzemiośle i technologii

Bauhaus, który od dawna jest mitem, wciąż ma ogromny wpływ na sztukę, projektowanie i architekturę. W 1919 roku architekt Walter Gropius powołał do życia w Weimarze centrum kształcenia artystów, architektów i projektantów. Znani twórcy, tacy jak Lyonel Feininger czy Johannes Itten, Wassily Kandinsky i Paul Klee, przyciągali studentów z całej Europy. Bauhaus już od początku był jednak czymś więcej niż tylko szkołą dobrej formy w rzemiośle lub technologii. Był to wielki eksperyment, trochę utopii, który podjął wszelkie społeczne i polityczne pytania tamtych czasów i potraktował je z pasją, werwą i radykalizmem. W 2019 roku Weimar, ale i cała Europa, obchodzi stulecie istnienia Bauhausu.

Nowe muzea Bauhausu

W jubileuszowym roku zostaną otwarte aż dwa nowe muzea Bauhausu. Od 6 kwietnia muzeum Bauhausu w Weimarze prezentuje najstarszą na świecie kolekcję dzieł warsztatowych. Od 8 września zwiedzający muzeum Bauhausu w Dessau będą mogli zapoznać się z rozwojem technik wytwarzania przedmiotów obrabianych. – Nasza kolekcja pokazuje przede wszystkim codzienne życie szkolne – mówi dyrektorka Claudia Perren. Pod nazwą „Bauhaus – miejsce eksperymentów” muzeum prezentuje historię klasyki Bauhausu na podstawie prototypów i rysunków.

Międzynarodowe aspekty Bauhausu

Bauhaus istniał tylko przez 14 lat jako trend przede wszystkim transdyscyplinarny i międzynarodowy. Młodzi ludzie z całego świata studiowali w Bauhausie, a następnie wracali do swoich krajów lub przenosili się dalej. W rezultacie Bauhaus od samego początku rozwijał się w różnych aspektach międzynarodowych, a jednocześnie jego idee, techniki, metody i praktyki rozprzestrzeniały się coraz bardziej na cały świat. Dziś nie tylko projektanci i architekci sięgają do idei Bauhausu, lecz również aktorzy, muzycy i fotografowie postrzegają go jako źródło inspiracji. W Polsce również rok 2019 jest datą przypominającą dorobek Bauhausu.

 

 

Więcej informacji na: www.bauhaus.info

0
2120