Księżna, Oscar i szafiry

W tym roku mija 90 lat od urodzin Grace Kelly, dziewczyny z Filadelfii, która dzięki karierze aktorskiej poznała księcia i została pierwszą amerykańską księżniczką na europejskim dworze. Pochodziła z zamożnej rodziny. Ojciec Grace odniósł spektakularny sukces w branży deweloperskiej w latach 40. XX wieku.

Grace Kelly (1929-1982)

Rodzice Grace Kelly nie chcieli, by ich córka została aktorką. Uczęszczała do szkoły zakonnej i otrzymała konserwatywne wychowanie. Aby się usamodzielnić, wyjechała do Nowego Jorku, gdzie najpierw pracowała jako fotomodelka. Można powiedzieć, że karierę aktorską wybrała wbrew woli rodziców. Zdobyła główne role między innymi w filmach „Okno na podwórze” i „Złodziej w hotelu”. Była ulubienicą Alfreda Hitchcocka oraz ikoną Hollywood w latach 50. American Film Institute umieścił ją na 13. miejscu na liście największych aktorek wszech czasów.

Oscar i korona

Rok 1955 był dla niej przełomowy, wtedy też otrzymała Oscara dla najlepszej aktorki za rolę w filmie „Dziewczyna z prowincji”, a w trakcie festiwalu w Cannes wzięła udział w zaaranżowanej sesji zdjęciowej wspólnie z księciem Rainierem, co zapoczątkowało ich romans. Rok później odbył się książęcy ślub w bajkowej scenerii maleńkiego księstwa Monaco.

Po ślubie z księciem Rainierem księżna Grace zdecydowała się definitywnie zrezygnować z aktorstwa dla życiowej roli matki i księżnej Monaco. Urodziła troje dzieci, w tym wymarzonego następcę tronu księcia Alberta.

Grace Kelly w historii mody zapisała się jako uosobienie elegancji. Była jedną z pierwszych aktorek, które stworzyły swój własny, charakterystyczny look, w jej przypadku oparty na klasyce. Wiedziała, co pasuje zarówno do niej, jak i jej wizerunku, i konsekwentnie się tego trzymała. Mówiło się, iż potrafiła sprawić, że nawet najbardziej banalna rzecz wyglądała szykownie. Trudno temu zaprzeczyć, skoro księżna potrafiła użyć apaszki Hermès jako temblaka. Zresztą ten francuski dom mody nazwał torebkę Haut à Courroie jej imieniem po tym, jak często zasłaniała nią swój ciążowy brzuch przed wścibskimi paparazzi.

Brosza – gałązka kwiatowa, XX wiek

 

Dwa zaręczynowe pierścionki

Pierścionek, 2. połowa XX wieku

Z okazji zaręczyn otrzymała od przyszłego męża naszyjnik z pereł wraz z kolczykami i pierścionkiem Van Cleef & Arpels – po tym, jak zostali zaproszeni na indywidualne spotkanie z założycielem marki Louisem Arpelsem w Nowym Jorku, przy Piątej Alei.

Pierwszym pierścionkiem zaręczynowym dla przyszłej księżnej była zakupiona u Cartiera obrączka wysadzana diamentami oraz rubinami. Nawiązywała kolorystycznie do flagi księstwa Monaco. Jednak ostatecznie Rainier zdecydował się na okazały diamentowy pierścionek Cartiera o szlifie szmaragdowym i masie 10,47 karata. Ten klasyczny wzór jest nadal najbardziej wymarzonym pierścieniem wśród gwiazd Hollywood.

Pierścionek, pocz. XX wieku

Księżniczka często kupowała biżuterię w butiku Van Cleef & Arpels w Monaco. Między innymi kupiła właśnie tam szafirowo-diamentową broszę w formie kwiatu, w której często ją widywano. Oprócz niej nosiła także na co dzień kolekcję naszyjników wykonanych ze złota i skorup żółwi, koralu oraz malachitu nazwaną ALHAMBRA, a wykorzystany w niej motyw czterolistnej koniczyny stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych w kolekcji Van Cleef & Arpels.

Diadem dla księżnej

W 1976 roku na specjalne zamówienie Van Cleef & Arpels zaprojektował i wykonał diadem wysadzany 140 kamieniami o łącznej wadze 77,34 karata. Coraz mniej szczęśliwa księżna założyła go tylko raz, z okazji zaręczyn córki – księżniczki Karoliny. Wiemy, że tęskniła za aktorstwem, a z księciem Rainierem pod koniec życia więcej ją dzieliło, niż łączyło.

Mieniące się brosze, duże bransoletki, kilka sznurów pereł oraz duże kolczyki – to klucz to stylu Grace Kelly.

Życie księżnej przerwał 13 września 1982 roku tragiczny wypadek samochodowy, w którym uczestniczyła Kelly oraz jej córka, księżniczka Stefania. W wyniku ataku apopleksji księżna Monaco straciła panowanie nad samochodem, który runął w przepaść. Na pogrzebie pojawiła się m.in. księżna Walii Diana, która 15 lat później również zginęła w wypadku samochodowym…

Grace zapisała się w historii jako księżniczka, matka i oddana żona oraz aktorka. Na co dzień towarzyszyła jej wyjątkowa biżuteria, która podkreślała urodę i styl tej niezwykłej kobiety.

DESA Biżuteria

Brosza w formie tancerki, lata 30.-40. XX wieku, art déco

Ponadczasową biżuterię w stylu Grace Kelly znajdą Państwo w Galerii DESA Biżuteria. Najwyższej klasy klejnoty wykonane w pojedynczych egzemplarzach lub wyroby światowej sławy domów jubilerskich jak Tiffany. DESA Biżuteria posiada największy wybór perłowych naszyjników, kolii i wisiorów. Specjalizuje się w biżuterii art déco oraz z pierwszych dekad XX wieku. DESA Biżuteria realizuje indywidualne zamówienia na biżuterię oraz transakcje typu PRIVATE SALES.

 

0
2120

Potwierdź wysłanie formularza

Kliknięcie przycisku „POTWIERDŹ” oznacza zgodę na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w celu realizacji zapytania.

Dane zostały wysłane pomyślnie. Dziękujemy.

Uprzejmie prosimy o zapoznanie się z Klauzulą Informacyjną dotyczącą przetwarzania Pani/Pana danych osobowych.

Administratorem danych w rozumieniu obowiązujących przepisów o ochronie danych jest HIGH LEVEL ADVISORY SP. Z O.O. z siedzibą w Warszawie pod adresem: ul. Twarda 4 lokal U3, 00-105 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy KRS pod numerem 0000851767, numer telefonu +48 530 663 664. W sprawach związanych z przetwarzaniem danych należy kontaktować się na adres poczty elektronicznej: [email protected]

Treść tylko dla subskrybentów newslettera, prosimy o zaznaczenie zgody.