Wielki Błękit

Od dwudziestu lat Pantone Color Institute decyduje jakiego koloru będą okulary przez jakie będziemy oglądać świat przez kolejne dwanaście miesięcy. W 2020 roku to 19-4052 Classic Blue.

Marcin Koniak/Desa Unicum

Idea Pantone

Jak czytamy w uzasadnieniu firmy wybór Pantone 19-4052, czyli Classic Blue ma pomóc nam w pracy nad pewnością siebie, zbudowaniu stabilnej podstawy opartej na spokoju i bliskości do otwierania się na nową erę. „Żyjemy w czasach, które wymagają wiary i zaufania. […] Zachęca nas do spojrzenia poza to, co oczywiste, do poszerzenia naszego myślenia, zwiększania perspektywy i otwarcia przepływu komunikacji” tłumaczyła Leatrice Eiseman, dyrektorka wykonawcza Pantone Color Institute, nie spodziewając się jeszcze jakiego znaczenia nabiorą jej słowa w nadchodzących miesiącach.

Classic Blue w Desie

Do kolorystycznego trendu ustosunkował się dom aukcyjny Desa organizując z końcem maja aukcję, oferującą obiekty o wspólnym mianowniku dominanty barwy niebieskiej. Znajdziemy na niej nie tylko malarstwo utrzymane w kojących kolorach błękitu, ale również rzemiosło i elementy wyposażenia wnętrza. Na co zatem warto zwrócić uwagę? W co inwestować?

Marcin Koniak/Desa Unicum

Na aukcji znalazło się kilka ciekawych prac wybitnych polskich twórców i twórczyń m.in. Tamary Berdowskiej, Wojciecha Fangora, czy też Leona Tarasewicza. Hipnotyzującym niebieskim kolorem przyciągają także obrazy Victora Vasarely’ego i Tadasuke Kuwayamy.

Poza malarstwem kolor niebieski kojarzy się przede wszystkim z ceramiką i szkłem. Również ich przykłady znajdziemy w ofercie jak chociażby gliniane naczynie z lat 60. autorstwa Stefanii Dretler-Flin i Zygmunta Flina, czy szklane wazony z Huty Szkła „Sudety” projektu Zbigniewa Horbowego. Znajdzie się także kwiecisty gobelin Kazimiera Kisiela dla amatorów tkaniny.

To jak znakomicie niebieskie meble i obiekty sprawdzają się we wnętrzu pokazała sesja w jednej z nieruchomości z portfolio High Level, w rezydencji Park Lane. W przestronnych apartamentach doskonale sprawdzają się nowoczesne w formie krzesła projektu Henryka Sztaby, jak i przytulne fotele z lat. 60 ze Spółdzielni „Rzut”.

 

Marcin Koniak/Desa Unicum

Niebieski cenniejszy niż złoto

Niebieska farba uzyskiwana była przez ścieranie rzadkiego kamienia lapis lazuri. Przez długi czas obok złota był najdroższym, a przez to najbardziej cenionym w malarstwie. Stosowanym jedynie do najważniejszych fragmentów obrazu. W późniejszym okresie produkcja niebieskiej farby potaniała dzięki czemu jego popularność wzrosła a szlachetność zmalała.

Na pewno jednak nie zmalało uwielbienie do niego w naturze. Dlatego poza wypełnianiem nim wnętrza warto pomyśleć o widoku z naszych okien i poszukać nieruchomości w bliskości wody na przykład nad morzem. Wydaje się, że ważniejsze od samego koloru wybranego przez Pantone jest to przesłanie jakie ze sobą niesie – zwolnijmy, zatrzymajmy się na chwilę, poszukajmy uziemienia, bądźmy uważni na siebie i innych.

0
2120

Potwierdź wysłanie formularza

Kliknięcie przycisku „POTWIERDŹ” oznacza zgodę na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w celu realizacji zapytania.

Dane zostały wysłane pomyślnie. Dziękujemy.

Uprzejmie prosimy o zapoznanie się z Klauzulą Informacyjną dotyczącą przetwarzania Pani/Pana danych osobowych.

Administratorem danych w rozumieniu obowiązujących przepisów o ochronie danych jest HIGH LEVEL ADVISORY SP. Z O.O. z siedzibą w Warszawie pod adresem: ul. Twarda 4 lokal U3, 00-105 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy KRS pod numerem 0000851767, numer telefonu +48 530 663 664. W sprawach związanych z przetwarzaniem danych należy kontaktować się na adres poczty elektronicznej: [email protected]

Treść tylko dla subskrybentów newslettera, prosimy o zaznaczenie zgody.