Dworcowa 67 to miejsce, które łączy w sobie tradycyjnego ducha Bydgoszczy z nowoczesnością i prestiżem. Ponad 100-letnia kamienica znajduje się przy historycznej ulicy Dworcowej, na zabudowę której składają się w większości kamienice wzniesione w latach 1860–1914 w stylach neorenesansu, klasycyzującego baroku, secesji czy modernizmu klasycyzującego.
Reprezentacyjna arteria
Ulica Dworcowa to jedna z ważniejszych arterii Bydgoszczy. Pod koniec XIX wieku ulica miała charakter przemysłowo-handlowy, kursowały po niej tramwaje konne, a następnie elektryczne. Wraz z upływem lat, kamienice znajdujące się wzdłuż ulicy zaczęto przebudowywać na kilkupiętrowe budynki o ciekawie zdobionych fasadach, dzięki czemu stała się jedną z najbardziej reprezentacyjnych ulic w Bydgoszczy. Obecnie ulica przeżywa renesans i ma potencjał, by stać się jednym z najważniejszych punktów biznesowo-kulturalnych na mapie Bydgoszczy.
Inwestycja z piękną przeszłością
Budynek zaprojektowany został przez znanego berlińskiego architekta Otto Waltera, który był także autorem, otwartego w Bydgoszczy w 1911 roku, domu towarowego przy ul. Gdańskiej zwanego po wojnie „Jedynakiem”.
Dom przy ul. Dworcowej 67 budowano w latach 1912–1913, prace murarskie prowadził mistrz murarski Carl Rose. Kamienica jest bogato zdobiona i zawiera wiele fantazyjnych detali architektonicznych, które zostaną zachowane i odrestaurowane. Ponadto, wejście do budynku wieńczy płaskorzeźba atletycznie zbudowanego zaciężnego jeźdźca dzierżącego w prawej dłoni zwinięty sztandar na długim drzewcu. Płaskorzeźba stanowiła inspirację do stworzenia logotypu inwestycji Dworcowa 67.
Artyzm i wysmakowanie projektu
Elewacja frontowa budynku zwrócona jest w kierunku północno-wschodnim, natomiast elewacja od strony podwórza w stronę południowo-zachodnią. Takie usytuowanie budynku, wysokie sklepienia oraz liczne przeszklenia potęgują wrażenie przestrzeni i gwarantują dobre doświetlenie apartamentów. Rozmieszczone na pięciu kondygnacjach apartamenty mają powierzchnię od 59 m kw. do 150 m kw. Dodatkowo, na parterze zaprojektowano dwa lokale usługowe. Do wykończenia części wspólnych zostaną zastosowane wysokiej jakości materiały imitujące kamień naturalny, elementy drewniane i sztukateryjne oraz subtelne metaliczne detale.
Z myślą o komforcie mieszkańców, budynek zostanie wyposażony w dwie przeszklone, stylowe windy. W holu głównym przewidziano recepcję wraz z usługą concierge.