Jesienne popołudnie z HLSM w ogrodzie rzeźb Xawerego Wolskiego.
Zespół HLSM tworzy wyjątkowe okazje do rozmów i spotkań w niezwykłych nieruchomościach. Tym razem goście zostali zaproszeni, by spędzić ciepłe, jesienne popołudnie kilkadziesiąt kilometrów od Warszawy – w zabytkowym Dworze w Dańkowie. Tu swój dom mają współczesne rzeźby autorstwa Xawerego Wolskiego – sztuka przenika się z naturą, nowoczesność sięga do tradycji, a podróżnik znajdzie ukojenie i źródło refleksji.
Przestrzeń tę kreuje postać równie niezwykła, co samo miejsce – Xawery Wolski, rzeźbiarz, wizjoner i dobry duch dańkowskiego dworu. Stworzył miejsce o niepowtarzalnej atmosferze, inspirujące do zainteresowania się sztuką i inwestowania w nią. Prezentuje bardzo różnorodny zbiór swoich autorskich rzeźb – od małych, biżuteryjnych po monumentalne obiekty plenerowe. Wszystkie je łączy delikatność, wrażliwość i subtelność gestu.
Historyczne miejsce
Dwór w Dańkowie to miejsce o wspaniałej historii. Xawery sięga do niej i nabudowuje współczesnym kontekstem. Ziarno i łańcuch to elementy obecne zarówno w jego pracach, jak tradycji jego przodków. Zdecydował, aby jego rodzinny dom stał się również domem dla jego rzeźb z różnego okresu twórczości. – komentuje Katarzyna Wąs, art advisor HLSM – Rzeźby ustawione zostały między drzewami w parku otaczającym dwór oraz w zabudowaniach gospodarczych byłej gorzelni, spichlerza, magazynów i laboratorium, w którym ojciec Xawerego badał odmiany pszenicy. Dańków jest również pięknym źródłem inspiracji, jak można żyć w otoczeniu sztuki, gdy jest ona stałym elementem naszego ogrodu, przestrzeni wspólnych i tych całkiem prywatnych. Jest ozdobą, elementem kontemplacji i czystą przyjemnością estetyczną.
Wieczór niczym z literackich opisów
Goście eventu mieli niepowtarzalną okazję, aby całą kolekcję obejrzeć wraz z gospodarzem, który inspirująco opowiadał o ich pochodzeniu, znaczeniu i możliwościach wykorzystania prezentowanych obiektów w aranżacjach wnętrz. Dzielił się również planami, jakie wiąże z dańkowskim dworem oraz jego rozbudową, aby miejsce to w przyszłości stało się domem pracy twórczej również dla innych artystów. Zwieńczeniem oprowadzania była wspólna kolacja podana przy blasku świec, oparta o lokalne produkty, wyśmienite wino z polskich winnic oraz domowe nalewki Xawerego.