Dom dla rzeźb

Jesienne popołudnie z HLSM w ogrodzie rzeźb Xawerego Wolskiego.

 

dom dla rzeźb

 

Zespół HLSM tworzy wyjątkowe okazje do rozmów i spotkań w niezwykłych nieruchomościach. Tym razem goście zostali zaproszeni, by spędzić ciepłe, jesienne popołudnie kilkadziesiąt kilometrów od Warszawy – w zabytkowym Dworze w Dańkowie. Tu swój dom mają współczesne rzeźby autorstwa Xawerego Wolskiego – sztuka przenika się z naturą, nowoczesność sięga do tradycji, a podróżnik znajdzie ukojenie i źródło refleksji.

Przestrzeń tę kreuje postać równie niezwykła, co samo miejsce – Xawery Wolski, rzeźbiarz, wizjoner i dobry duch dańkowskiego dworu. Stworzył miejsce o niepowtarzalnej atmosferze, inspirujące do zainteresowania się sztuką i inwestowania w nią. Prezentuje bardzo różnorodny zbiór swoich autorskich rzeźb – od małych, biżuteryjnych po monumentalne obiekty plenerowe. Wszystkie je łączy delikatność, wrażliwość i subtelność gestu.

 

Xawery Wolski

 

Historyczne miejsce

Dwór w Dańkowie to miejsce o wspaniałej historii. Xawery sięga do niej i nabudowuje współczesnym kontekstem. Ziarno i łańcuch to elementy obecne zarówno w jego pracach, jak tradycji jego przodków. Zdecydował, aby jego rodzinny dom stał się również domem dla jego rzeźb z różnego okresu twórczości. – komentuje Katarzyna Wąs, art advisor HLSMRzeźby ustawione zostały między drzewami w parku otaczającym dwór oraz w zabudowaniach gospodarczych byłej gorzelni, spichlerza, magazynów i laboratorium, w którym ojciec Xawerego badał odmiany pszenicy. Dańków jest również pięknym źródłem inspiracji, jak można żyć w otoczeniu sztuki, gdy jest ona stałym elementem naszego ogrodu, przestrzeni wspólnych i tych całkiem prywatnych. Jest ozdobą, elementem kontemplacji i czystą przyjemnością estetyczną.

 

Dwór w Dańkowie

 

Wieczór niczym z literackich opisów

Goście eventu mieli niepowtarzalną okazję, aby całą kolekcję obejrzeć wraz z gospodarzem, który inspirująco opowiadał o ich pochodzeniu, znaczeniu i możliwościach wykorzystania prezentowanych obiektów w aranżacjach wnętrz. Dzielił się również planami, jakie wiąże z dańkowskim dworem oraz jego rozbudową, aby miejsce to w przyszłości stało się domem pracy twórczej również dla innych artystów. Zwieńczeniem oprowadzania była wspólna kolacja podana przy blasku świec, oparta o lokalne produkty, wyśmienite wino z polskich winnic oraz domowe nalewki Xawerego.

0
2120

Potwierdź wysłanie formularza

Kliknięcie przycisku „POTWIERDŹ” oznacza zgodę na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w celu realizacji zapytania.

Dane zostały wysłane pomyślnie. Dziękujemy.

Uprzejmie prosimy o zapoznanie się z Klauzulą Informacyjną dotyczącą przetwarzania Pani/Pana danych osobowych.

Administratorem danych w rozumieniu obowiązujących przepisów o ochronie danych jest HIGH LEVEL ADVISORY SP. Z O.O. z siedzibą w Warszawie pod adresem: ul. Twarda 4 lokal U3, 00-105 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy KRS pod numerem 0000851767, numer telefonu +48 530 663 664. W sprawach związanych z przetwarzaniem danych należy kontaktować się na adres poczty elektronicznej: [email protected]

Treść tylko dla subskrybentów newslettera, prosimy o zaznaczenie zgody.