Masz ochotę na Ochotę?

To najmniejsza dzielnica Warszawy, ale doskonałe, centralne położenie Ochoty wyróżnia ją spośród innych popularnych enklaw stolicy. Dzielnica, w skład której wchodzą Szczęśliwice, Filtry, Rakowiec i Stara Ochota, jest zielona, kameralna i doskonale skomunikowana. Bliskość centrum Warszawy jest jej niekwestionowanym atutem.

Wielka Zieleń

Ochota to jedna z najbardziej zielonych dzielnic Warszawy. Słynie ze starannie zagospodarowanych parków, takich jak Pole Mokotowskie, Park Szczęśliwicki czy nowy Park Zachodni. Nic więc dziwnego, że mieszkańcy mówią o niej „Wielka Zieleń”.

 

 

Wyjątkowym miejscem jest Górka Szczęśliwicka, na której zimą można rozpocząć przygodę z nartami, a latem oglądać panoramę Warszawy z tarasu widokowego, na który wjedziemy wyciągiem krzesełkowym. Polecamy wyjątkowy spacer ulicą Filtrową, która łączy Starą Ochotę ze Śródmieściem. Stacja Filtrów – magiczny budynek i zaprojektowane przez Williama Lindleya urządzenia, zostały wpisane do rejestru zabytków.

Ciekawa architektura

Zabudowa Ochoty jest zróżnicowana. Znajdziemy tu osiedla bloków z lat 60. oraz bardziej kameralne budynki usytuowane przy ulicy Włodarzewskiej. Na Starej Ochocie natkniemy się na położone wśród zieleni urokliwe wille, a na Filtrach – wspaniale odrestaurowane przedwojenne kamienice. Obok domów pozostałych z okresu międzywojennego przy ulicy Opaczewskiej, czy na Rakowcu, powstają tu także nowoczesne apartamentowce premium. Tuż przy Polu Mokotowskim swoją siedzibę ma Biblioteka Narodowa.

Dobre miejsce do życia

Choć Ochota jest najgęściej zaludnioną dzielnicą Warszawy, jej mieszkańcy uważają, że jest to świetne miejsce do życia. W pobliskim Och-Teatrze repertuar zmienia się często, a pozycje są ambitne. Jest tu również kilka kultowych restauracji, kawiarni oraz sklepów. Lokal Będę później specjalizuje się w herbatach, ale można tam też zjeść dobre ciasto. Parę osób to ochocki klasyk – idealne miejsce na kawę, ale i przestrzeń, w której organizowane są wystawy i warsztaty.

Graniczący z Ochotą Nocny Market, to świetny targ, który uraczy wszystkich miłośników kulinarnych doznań. To tutaj od czwartku do niedzieli w godzinach wieczornych prezentują się najlepsi wystawcy street food’owi stolicy. Całość mieści się w klimatycznej przestrzeni peronów dworca Warszawa Główna Osobowa. Amatorzy muzyki doceniają Klub Proxima, wybierając się do niego na koncerty, a targowisko kwiatowe Bakalarska, to raj dla amatorów kwiatów.

 

 

Nie gdzie indziej, tylko na Ochocie, można jeszcze znaleźć klimatyczne miejsca, które powoli znikają. Zakład lokalnego krawca, szewca, warzywaniak czy świetnie zaopatrzoną Księgarnię na Grójeckiej. A do tego – kultowe miejsce, o którym słyszeli już chyba wszyscy mieszkańcy Warszawy, jakim jest cukiernia Pączki na Ochocie wyrabiające słodkości tradycyjnymi metodami. Warto czasem postać po nie chwilę w kolejce.

Z historią w tle

Pierwsze pisemne wzmianki o terenie, na którym leży dzisiejsza Ochota, pochodzą z 1238 roku. Jednak nazwa dzielnicy jest pamiątką po karczmie „Ochota” wzniesionej po 1831 u zbiegu ulic Grójeckiej i Kaliskiej.

Przez długi czas obszar ten należał do królewskiej wsi Wielka Wola, która zaczęła się szybko rozwijać ze względu na bliskość ważnych traktów, takich jak: Droga Królewska, czyli dzisiejsze ulice Nowowiejska i Niemcewicza i Nowa Droga Jerozolimska – od 1817 roku Aleje Jerozolimskie. Do rozwoju dzielnicy w XIX wieku przyczyniło się uruchomienie Stacji Filtrów w 1886. W okresie międzywojennym powstały tu kolonie Staszica i Lubeckiego, a także Dom Studencki Akademik przy Placu Narutowicza.

 

 

Po wojnie dzielnica zaczęła się rozwijać bardzo dynamicznie. Już 11 kwietnia 1945 roku na Ochocie uruchomiono pierwszą w Warszawie regularną linię komunikacji miejskiej obsługiwaną przez ciężarówki i łączącą plac Narutowicza z ulicą Targową na Pradze. W czasach PRL i kilka lat po przemianach Ochota obejmowała całą południowo-zachodnią część Warszawy. Obecne jej granice ustalono w 1994, gdy stała się dzielnicą wchodzącą w skład ówczesnej gminy Warszawa-Centrum.

Na zmianę charakteru dzielnicy po 2000 roku wpłynęło powstanie Kampusu Ochota, grupującego na znacznym obszarze wiele instytucji naukowych i akademickich oraz kompleks Ochota Office Park, gdzie zbudowano nowoczesne biurowce. Dziś dynamiczna i nowoczesna Ochota jest doskonałym wyborem do zamieszkania lub pod inwestycje.

Ochota to jedna z najbardziej lubianych dzielnic Warszawy, a zarazem jeden z najmniejszych rynków mieszkaniowych w stolicy. Co to oznacza? Nowe inwestycje w tej dzielnicy to rzadkość, bo znalezienie tu działki z prawem do zabudowy uchodzi za nie lada gratkę. Nic więc dziwnego, że każda propozycja dewelopera lub osoby prywatnej dotycząca sprzedaży domu lub apartamentu premium w tej okolicy wzbudza duże zainteresowanie. Ceny za metr kwadratowy rosną tu w stałym, dynamicznym tempie.

WarszawaApartamenty na Ochocie

Zapraszamy do kontaktu

Jeśli szuka Pani/Pan nieruchomości w tej okolicy, prosimy o wypełnienie formularza.


Ochota High Blog

0
2120

Potwierdź wysłanie formularza

Kliknięcie przycisku „POTWIERDŹ” oznacza zgodę na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w celu realizacji zapytania.

Prośba o kontakt została wysłana pomyślnie. Dziękujemy.

Uprzejmie prosimy o zapoznanie się z Klauzulą Informacyjną dotyczącą przetwarzania Pani/Pana danych osobowych.

Administratorem danych w rozumieniu obowiązujących przepisów o ochronie danych jest HIGH LEVEL ADVISORY SP. Z O.O. z siedzibą w Warszawie pod adresem: ul. Twarda 4 lokal U3, 00-105 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy KRS pod numerem 0000851767, numer telefonu +48 530 663 664. W sprawach związanych z przetwarzaniem danych należy kontaktować się na adres poczty elektronicznej: [email protected]

Jeżeli Pani/Pan nie zaznaczy zgody, nie będziemy mogli się skontaktować.