Śródmieście - życie w sercu stolicy

Śródmieście Warszawy to jedna z najlepszych dzielnic do zamieszkania w stolicy. Bliskość urzędów, sklepów, teatrów, kin, filharmonii, parków, restauracji, kawiarni – a także wszystkich atrakcji, jakie oferuje miasto, sprawia, że wybór nieruchomości w tej dzielnicy jest doskonałą lokatą kapitału.

Inwestycja z widokiem

Śródmieście to wyjątkowa, położona centralnie dzielnica, która od wschodu graniczy z Wisłą, od południa z Czerniakowem, ulicą Spacerową, Klonową i Boya-Żeleńskiego, od zachodu z aleją Niepodległości, Chałubińskiego i aleją Jana Pawła II, a od północy z linią kolei obwodowej. Jest drugą, po Ochocie, najgęściej zaludnioną dzielnicą Warszawy. Inwestycja w nieruchomości w warszawskim Śródmieściu zawsze się opłaca. Trudno znaleźć działkę pod zabudowę w ścisłym centrum. Liczba zabytkowych kamienic w centrum Warszawy jest ograniczona, a te odnowione, oferujące najwyższy są prawdziwą rzadkością. Nic dziwnego, że oferty nieruchomości premium w Śródmieściu cieszą się ogromnym zainteresowaniem i bardzo szybko znajdują nabywców. Również liczba nowoczesnych nieruchomości usytuowanych w Śródmieściu jest ograniczona. Przykładem może być apartamentowiec Cosmopolitan, który okazał się świetną lokatą kapitału i niemal wszystkie mieszkania w tym wyjątkowym budynku zostały już sprzedane.

Śródmiejski lifestyle

Mieszkanie w centrum miasta daje wprost nieograniczone możliwości. Śniadanie w pobliskiej kawiarni, dojazd rowerem do biura, bliskość najlepszych restauracji w Warszawie, a także bogata oferta kulturalna stolicy – to wszystko jest na wyciągnięcie ręki. Wystawy sztuki w muzeach i prywatnych galeriach, kina z najciekawszym repertuarem, teatry, kawiarnie i bary. Można się tam przespacerować lub w kilka minut dojechać taksówką. Jednymi z najciekawszych obecnie ulic w Śródmieściu, uznawanych za miejsca z największym potencjałem, są Wilcza i Poznańska. Przy Wilczej już w 2020 roku powstanie hotel renomowanej marki Nobu i słynna japońska restauracja. Poznańska z kolei to zagłębie ciekawych restauracji oferujących kuchnie z całego niemal świata. Modny jest też zawsze adres w okolicach Placu Teatralnego. Blisko stąd do najlepszych butików w mieście, stylowych restauracji, a także do Opery i Teatru Narodowego.

Tu zaczęła się Warszawa

To na obszarze dzisiejszego Śródmieścia zaczęła się historia Warszawy. Rozpoczęła się w grodzie Jazdów, w rejonie Agrykoli, na skarpie wiślanej. W pobliżu grodu na przełomie XIII i XIV wieku powstało miasto na prawie chełmińskim, które dało początek Warszawie. Lokacja miasta przypisywana jest księciu mazowieckiemu Bolesławowi II. Stara Warszawa rozwinęła się w XIV wieku za sprawą księcia Trojdena. W pobliżu, w roku 1408 lokowano Nową Warszawę, natomiast Stara Warszawa w 1413 roku uzyskała potwierdzenie praw miejskich. W 1526 roku cały teren wszedł w skład Królestwa Polskiego. Z biegiem lat Warszawa zyskiwała prestiż, na Zamku Królewskim coraz chętniej przebywali władcy polscy, a po pożarze Wawelu król Zygmunt III Waza zdecydował się przenieść swój dwór na stałe. W mieście coraz chętniej osiedlała się polska szlachta, budująca pałace przy ulicy Miodowej, Długiej i Krakowskim Przedmieściu. Od XVI wieku zaczęły rozwijać się na obszarze otaczającym Starą Warszawę tak zwane jurydyki. Było ich ponad 20. Większość z nich przyczyniła się później do rozwoju miasta, tworząc takie ulice jak Leszno, Nowogrodzka, Wilcza i place – Dąbrowskiego oraz Grzybowski. W 1770 roku rozszerzono granice Warszawy, budując tzw. Okopy Lubomirskiego, które swoim zasięgiem objęły niemal cały obszar dzisiejszego Śródmieścia. W XIX wieku Powiśle i Solec, w związku z bliskością Wisły, uprzemysławiały się, Muranów rozbudowywał się dzięki żydowskiemu osadnictwu, a budowa dworca Wiedeńskiego była impulsem dla rozwoju południowego Śródmieścia. W okresie międzywojennym, kiedy Warszawa stała się stolicą niepodległej II Rzeczypospolitej, nastał czas rozwoju Śródmieścia. Zrealizowano szereg inwestycji miejskich i rządowych – wybudowano ulicę Bonifraterską z wiaduktem żoliborskim, gmachy rządowe przy Chałubińskiego, 6 Sierpnia i Sejm przy ulicy Wiejskiej. Zniszczenia, będące skutkiem działań drugiej wojny światowej, doprowadziły do całkowitej zmiany charakteru miasta. W powojennych latach Warszawa, a jako pierwsze Śródmieście, zostały odbudowane.

Wizytówka stolicy

Dziś Śródmieście jest prawdziwą wizytówką Warszawy. Zamek Królewski, Łazienki Królewskie, Nowy Świat, Plac Bankowy, Kampus Główny Uniwersytetu Warszawskiego, Ogród Saski, Zamek Ujazdowski, Pałac Kultury i Nauki i kościoły, m.in. św. Jacka na Nowym Mieście i Wszystkich Świętych na Grzybowie – stanowią spuściznę kulturową i są dumą Śródmieścia. Na centrum Śródmieścia wyrosły ostatnio okolice placu Grzybowskiego, gdzie stara zabudowa ulicy Próżnej, odrestaurowana z dużą starannością, doskonale współgra z nowoczesną architekturą najwyższej próby. Można do niej zaliczyć apartamentowiec Cosmopolitan – dzieło jednego z najznakomitszych architektów świata – Helmuta Jahna, który od kilku lat stoi przy ulicy Twardej 4.

Zielone centrum

Na terenie Śródmieścia znajduje się sporo rozległych terenów zielonych. Największym i najpiękniejszym parkiem w Polsce są bez wątpienia Łazienki Królewskie. Zaraz na drugim miejscu plasują się Ogród Saski i Ogród Krasińskich. Wspaniałym zieleńcem jest położony w centrum Warszawy Park Kazimierzowski, Pola Mokotowskie, Park Świętokrzyski, Park Traugutta oraz Park Kusocińskiego. Duże znaczenie mają także tereny nadwiślańskie.

WarszawaDomy i apartamenty w Śródmieściu

Zapraszamy do kontaktu

Jeśli szuka Pani/Pan nieruchomości w tej okolicy, prosimy o wypełnienie formularza.


Śródmieście High Blog

0
2120

Potwierdź wysłanie formularza

Kliknięcie przycisku „POTWIERDŹ” oznacza zgodę na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w celu realizacji zapytania.

Prośba o kontakt została wysłana pomyślnie. Dziękujemy.

Uprzejmie prosimy o zapoznanie się z Klauzulą Informacyjną dotyczącą przetwarzania Pani/Pana danych osobowych.

Administratorem danych w rozumieniu obowiązujących przepisów o ochronie danych jest HIGH LEVEL ADVISORY SP. Z O.O. z siedzibą w Warszawie pod adresem: ul. Twarda 4 lokal U3, 00-105 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy KRS pod numerem 0000851767, numer telefonu +48 530 663 664. W sprawach związanych z przetwarzaniem danych należy kontaktować się na adres poczty elektronicznej: [email protected]

Jeżeli Pani/Pan nie zaznaczy zgody, nie będziemy mogli się skontaktować.