Żoliborz czyli piękny brzeg

Żoliborz to jedna z mniejszych dzielnic Warszawy, a jednocześnie prawdziwe miasto w mieście. Wyróżnia ją wspaniała architektura – wille i kamienice z lat 20. XX wieku, a także nowoczesne apartamenty, rozległe tereny zielone i wyjątkowa, intelektualna atmosfera. Moda na Żoliborz trwa od lat i nic nie wskazuje na to, żeby miała przeminąć. Ta stylowa dzielnica rozwija się, pozostając jednocześnie oazą sztuki, dobrego smaku i wyrafinowanego stylu życia.

Najlepsze miejsce do życia

Mieszkańcy Żoliborza uważają, że ich dzielnica jest najlepiej zorganizowanym miejscem w całej Warszawie. Wszystko, co składa się na jakość życia, znajdziemy tu, w promieniu ulic o dźwięcznie brzmiących literackich konotacjach: Krasińskiego, Mickiewicza, Słowackiego, Dygata. Amatorzy Żoliborza są zdania, że mieszkając w tej dzielnicy nie tęskni się za innymi częściami miasta.

Na Żoliborzu jest wszystko, począwszy od pięknych domów i apartamentów, dobrych restauracji, kin, sklepów, aż po takie miejsca, jak Prochownia w Parku Żeromskiego, gdzie w familiarnej atmosferze młodzi i starsi piknikują latem i oglądają filmy w letnim kinie, a nawet nadwiślańska plaża. Pod Teatrem Komedia odbywają się słynne żoliborskie potańcówki. Kina Wisła i Elektronik zachęcają swoim ambitnym repertuarem. Jedną z ulubionych restauracji jest Da Aldo, gdzie można zjeść dania kuchni włoskiej. Ósma Kolonia słynie z kuchni wegańskiej, Tęcza od Kuchni z dań typu fusion, a Łuski i ości to świetny adres na żoliborskie sushi. Trudno wyobrazić sobie Żoliborz bez słynnej kawiarni Fawory, nawiązującej do dawnej nazwy tych terenów, cukierni Smaki Warszawy czy kultowej lodziarni Ulica Baśniowa. Od wiosny do jesieni, w okolicy placu Inwalidów, co weekend odbywa się także cieszący się ogromną popularnością Targ Śniadaniowy, na który zjeżdżają mieszkańcy całej Warszawy.

Wiele twarzy Żoliborza

Aż 250 hektarów tej dzielnicy zajmują tereny zielone. To tu znajdują się jedne z najpiękniejszych parków w mieście: Kępa Potocka, Park Stefana Żeromskiego, Sady Żoliborskie, Fosa, Stoki Cytadeli.

Głównymi placami Żoliborza są – słynny plac Wilsona,  plac Inwalidów i plac Grunwaldzki. Stary Żoliborz dzieli się na kilka części: Żoliborz Oficerski (okolice placu Słonecznego i placu Inwalidów) zamieszkiwany przed wojną przez kwiat polskiej generalicji, Żoliborz Urzędniczy (okolice alei Wojska Polskiego i św. Stanisława Kostki), który upodobali sobie dawniej urzędnicy państwowi, modny wciąż Żoliborz Dziennikarski (okolice Dziennikarskiej, Promyka i Bohomolca), słynący z adresów przede wszystkim znanych dziennikarzy, Żoliborz Centralny czyli okolice placu Wilsona, a także Żoliborz Dolny – pomiędzy Krasińskiego, Gwiaździstą, Potocką i Mickiewicza. W ostatnich latach niezwykle popularny stał się także Żoliborz Przemysłowy obejmujący ulice: Przasnyską, Rydygiera, Anny German. Te miejsca uchodzą za jedne z najlepszych lokalizacji w Warszawie, a inwestycja w nieruchomości w tej dzielnicy to tym samym – pewny sukces finansowy.

Piękny brzeg

Nazwa Żoliborz pochodzi od francuskiego Joli Bord, co oznacza „piękny brzeg”. Ponoć słowa te wypowiedziała Królowa Marysieńka, której Sobieski pokazywał okolice Warszawy. Zakochany król zbudował na tych terenach letni pałacyk według projektu Tylmana z Gameren. Samemu miejscu, na cześć Marysieńki, nadano nazwę Marymont, od francuskiego Marie Mont, czyli „Góra Marii”. Dziś w miejscu rezydencji królowej wznosi się Kościół Matki Bożej Królowej Polski.

Żoliborz znalazł się w granicach Warszawy w XIX wieku, kiedy powstała tu Cytadela, ale to na okres międzywojenny przypada najbardziej dynamiczny rozwój dzielnicy. Na Żoliborzu Oficerskim założono wtedy miasto-ogród z zabudową willową. Do dziś 50 procent powierzchni Żoliborza stanowi zabudowa jednorodzinna. Historia i tradycja tej niezwykłej dzielnicy przetrwała i wciąż uchodzi ona za najlepszą do mieszkania w całej Warszawie.

Dobra inwestycja

Fakt, że mieszkania i domy na Żoliborzu cieszą się dużym zainteresowaniem, ma odzwierciedlenie na rynku nieruchomości premium. Zainteresowaniem cieszą się szczególnie żoliborskie wille otoczone ogrodami i nowoczesne apartamentowce, które wciąż powstają w tej modnej dzielnicy. Popyt na nieruchomości premium na Żoliborzu wciąż wygrywa z podażą. Jak wiadomo – wyjątkowa lokalizacja jest zawsze w cenie.

WarszawaApartamenty na Żoliborzu

Zapraszamy do kontaktu

Jeśli szuka Pani/Pan nieruchomości w tej okolicy, prosimy o wypełnienie formularza.


Żoliborz High Blog

0
2120

Potwierdź wysłanie formularza

Kliknięcie przycisku „POTWIERDŹ” oznacza zgodę na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w celu realizacji zapytania.

Prośba o kontakt została wysłana pomyślnie. Dziękujemy.

Uprzejmie prosimy o zapoznanie się z Klauzulą Informacyjną dotyczącą przetwarzania Pani/Pana danych osobowych.

Administratorem danych w rozumieniu obowiązujących przepisów o ochronie danych jest HIGH LEVEL ADVISORY SP. Z O.O. z siedzibą w Warszawie pod adresem: ul. Twarda 4 lokal U3, 00-105 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy KRS pod numerem 0000851767, numer telefonu +48 530 663 664. W sprawach związanych z przetwarzaniem danych należy kontaktować się na adres poczty elektronicznej: [email protected]

Jeżeli Pani/Pan nie zaznaczy zgody, nie będziemy mogli się skontaktować.