Mokotów – najmodniejsza dzielnica Warszawy
Mokotów to największa i – jak twierdzą mieszkańcy stolicy – najlepsza do życia dzielnica w Warszawie. Tu znajdziemy wszystko – magię miasta z historią, najpiękniejszą zieleń, bogatą infrastrukturę, a także stylowe butiki, antykwariaty, galerie i klimatyczne restauracje. Nic więc dziwnego, że nieruchomości na Mokotowie cieszą się od lat ogromnym zainteresowaniem.
Dzielnica z klimatem
Prawdopodobnie nazwa dzielnicy pochodzi od właściciela wsi, który miał na nazwisko Mokot. Pierwsze wzmianki o tych terenach pochodzą z zapisów z 1367 roku, dlatego trudno uwierzyć, że Mokotów został włączony do granic miasta dopiero w 1916 roku. Dziś jego obszar jest niemal identyczny jak przed wojną, która nie oszczędziła tej dzielnicy. W sierpniu 1944 roku spłonęły tu najpiękniejsze w Warszawie secesyjne kamienice. Po wojnie Mokotów został odbudowany. Niby taki sam, a jednak inny. Ale jeśli gdzieś w Warszawie można odnaleźć przedwojenny klimat, zobaczyć stolicę taką, jaka była w czasach dwudziestolecia międzywojennego, to tylko na Mokotowie, spacerując ulicami: Różaną, Dąbrowskiego, Krasickiego, Malczewskiego, Kazimierzowską, Piaseczyńską czy Narbutta albo wybierając się na spacer do jednego z parków. Do najpiękniejszych, nie tylko na Mokotowie, ale i w całej Warszawie, należą Park Promenada – Morskie Oko (teren dawnego Parku Szustra), Park Arkadia usytuowany między ulicami Puławską, Piaseczyńską i Żywnego, Pole Mokotowskie i oczywiście przepiękna Królikarnia. To na terenie Mokotowa znajdują się także Jezioro Czerniakowskie, które należy do miejskiego rezerwatu przyrody.
Kultowe miejsca
Nie tylko mieszkańcy Warszawy, ale także także osoby przyjeżdżający do stolicy z Polski i ze świata, doceniają unikalny klimat Mokotowa. Świadczy o tym fakt, że od kilku lat jest to jedna z najpopularniejszych dzielnic Warszawy. Duża, a jednocześnie kameralna. Zamieszkana przez ponad 200 tysięcy ludzi, a jednak taka, w której sąsiad zna sąsiada i wita się z nim każdego ranka. To jedno z nielicznych w Warszawie miejsc, które zachowało „ludzką skalę”. Nie ma tu wysokościowców, jest spokojnie i cicho, niemal każde osiedle otoczone jest zielenią. Jednocześnie, od kilku lat, wciąż powstają tu nowe kawiarnie, restauracje i bary, takie jak “Relaks”, “Kubek w kubek”, “Mała Polana Smaków”, “Locale” czy “Śniadaniownia”, które uchodzą już za miejsca kultowe w Warszawie. To tu powstał kilka lat temu Nowy Teatr, słynący z najciekawszego w Polsce repertuaru. Kilka ulic dalej znajduje się Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Pałac Szustra, a także kluby sportowe i tor łyżwiarski. Urokliwy Mokotów można dziś porównać jedynie z Saską Kępą, która bywa nazywana miastem w mieście. Tu również można poruszać się na rowerze, jadać śniadania w kawiarni na rogu, a wieczorem wpaść do baru na tej samej ulicy, żeby zakończyć dzień z przyjaciółmi.
Nowoczesna infrastruktura
Na Mokotowie można zamieszkać w odbudowanych po wojnie kamienicach, ale również w nowoczesnych domach i osiedlach z garażami podziemnymi, tarasami lub ogródkami i zaaranżowaną w koło zielenią. Najlepsze adresy, to ulice: Kazimierzowska, Różana, Piaseczyńska, Wiśniowa, Narbutta, Fałata i Łowicka, które należą także do najciekawszych architektonicznie elementów Mokotowa. Zaletą dzielnicy jest także i to, że nie ma tu zbyt wielu zabytków, które przyciągałyby tłumy turystów. Jest Pałac Królikarnia, w którym odbywają się wystawy i wernisaże, jednak o klimacie dzielnicy przesądza bardziej przyjazna przestrzeń, niż zabytkowe budynki.
Moda na Moko
Specjaliści z branży nieruchomości twierdzą, że niemal połowa najwyższej klasy apartamentowców w Polsce znajduje się właśnie na warszawskim Mokotowie. Inwestycja w nieruchomości w tej dzielnicy to tym samym – pewny sukces. Bliskość centrum Warszawy, do którego z Mokotowa można się przemieścić w niespełna 15 minut – korzystając z samochodu i 7 minut – poruszając się metrem lub tramwajem, jest jednym z mocnych atutów przemawiających za inwestowaniem w tej właśnie dzielnicy. Co równie istotne – w Warszawie jest po prostu moda na Mokotów, zwany pieszczotliwie “Moko”. Chcą tu mieszkać zarówno single, jak i rodziny z dziećmi, artyści i biznesmeni.
Lokata kapitału
Fakt, że Mokotów cieszy się dużym zainteresowaniem, ma odzwierciedlenie na rynku nieruchomości. Cena metra kwadratowego w tej dzielnicy systematycznie wzrasta w tempie 15-18 procent w skali roku i nic nie zapowiada się, by trend ten miał się odwrócić. Wiadomo przecież, że teren „rdzennego” Mokotowa jest ograniczony. Takie inwestycje odznaczają się również stabilniejszym wzrostem wartości – wyjątkowa lokalizacja jest bowiem zawsze w cenie. Dlatego też popyt na wyjątkowe mieszkania na Mokotowie wygrywa z podażą. Nic więc dziwnego, że mamy do czynienia z boomem na rynku mokotowskich nieruchomości premium.
WarszawaApartamenty na Mokotowie
Mokotów High Blog
Kultura i sztuka
Królowa styluHLSM w mediach
Property Design o inwestycji z portfolio HLSMLifestyle
Wiosenne ogrody EuropyKultura i sztuka
Moda na polski design